Головна » Про нас » Преса про нашу агенцію » Великий хват. Держава посилює нагляд за всіма і кожним

Великий хват. Держава посилює нагляд за всіма і кожним

Відсутність будь-якої анонімності поряд з тотального стеження вже перестає бути для українців фантастикою, а переходить в розряд суворої реальності. Держава посилює свій контроль і нагляд за всіма і за кожним окремо

Київський підприємець Андрій (прізвище не вказується зі зрозумілих причин) був затриманий у зв'язку з його розпиванням спиртних напоїв у громадському місці. Причому міліцією не тільки був складений на хлопця протокол про те, що він вчинив адміністративне правопорушення, а й також стражі правопорядку переписали IMEI його мобільного телефону. Це пятнадцатізначний унікальний номер апарату, який присвоюють виробу в процесі його виробництва. Але Андрій і сам був не проти, щоб передати його правоохоронним органам. Він упевнений, що якщо телефон буде вкрадений або загублений, то знайти його таким чином буде набагато простіше і швидше.

Але саме під тим приводом, що вам, можливо, буде потрібно провести пошук вкраденого телефону, сьогодні українська міліція і проводить збір бази цих індивідуальних номерів. В принципі такий збір здійснюється вже протягом декількох років. Тим більше що даний номер прив'язаний до імені та прізвища власника. Відповідно, така база номерів надає неймовірну допомогу силовикам в тому, що вони можуть стежити за будь-якими переміщеннями фігурантів у кримінальних справах, а також за всіма їх контактами. Але виробляти зупинку тільки на цей методі правоохоронці не готові. Вони прагнуть бути в курсі всього того, хто саме стоїть за кожним аккаунтом в соціальній мережі. І вони готові піти на те, щоб створити і надалі контролювати саму величезну базу даних, в якій і буде перебувати вся інформація про кожного жителі країни. Там будуть зберігатися всі дані від відбитків пальців із зразками підпису кожної людини до детальних відомостей про його хвороби, а також про ті ліки, які він приймає. Причому очікувати такого залишилося зовсім недовго. Уже в найближчі дні президент може підключити таку програму і ввести її в якості закону.

Швидкі на допомогу. Киянин Артем Почепетскій переконався, що міліція оперативно відстежує місце розташування вкрадених телефонів по IMEI

У будь-який момент на зв'язку

У жовтні в одного з менеджерів, які працюють в рекламному агентстві, в Артема Почепетского був вкрадений мобільний телефон. Він просто їхав в автобусі, але коли вийшов на вулицю, то телефону вже не було в кишені. Він в принципі і не сподівався повернути пропажу. Але все ж на всякий випадок вирішив написати заяву, залишивши їм свої індивідуальний номер телефону.

І вже буквально через два тижні, на превеликий подив Андрія, його телефон був знайдений співробітниками правоохоронних органів. А виявився він вже у абсолютно нового власника в зовсім іншому місті. Але новий господар стверджував, що придбав цей телефон через інтернет. «Коли я прийшов в районне відділення міліції, то там мені все показали на терміналі, який в реальному часі відображає, де саме знаходяться всі вкрадені телефони. Максимальна точність, аж до п'яти метрів », розповів нам сам потерпілий. Силовики пояснили, що це досить просто комп'ютер, який просто має спеціальне програмне забезпечення. Він підключається до дата-центрам усіх можливих мобільних операторів. І саме з використанням такого терміналу співробітники правоохоронних органів і можуть здійснювати відстеження всіх вкрадених і зниклих телефонів.

Природно, що і не тільки їх.

Український державний центр радіочастот веде таку базу IMEI з дві тисячі дев'ятого року. У цю базу потрапляють всі телефони, які були ввезені в країну. За офіційними даними така міра необхідна для того, щоб виробляти максимально якісну боротьбу з незаконним ввезенням таких телефонів в Україні, а також щоб максимально можна було вести боротьбу з крадіжками телефонів. І якщо апарат дійсно вкрадений, то достатньо просто подати заяву в міліцію, яка направляє його в центр радіочастот та вносить це індивідуальний номер телефону в особливий чорний список. Але потрібно враховувати, що при цьому власник даного телефону дуже сильно ризикує стати фігурантом кримінальної справи, якщо буде проводитися якась особлива перевірка.

«Щоб почати стеження за місцем розташування мобільного телефону, необхідно для цього, щоб було відкрито кримінальну справу. Тільки за таких умов оператор стільникового зв'язку зможе надати необхідну інформацію виключно за письмовим запитом з боку начальника РУВС з мокрою печаткою », - пояснює дане питання сищик детективного агентства« Конрад »Юрій. До нього дуже часто звертаються з проханням самі різні клієнти, які в режимі реального часу хотіли б проводити стеження за місцезнаходженням того чи іншого телефону. «Але ми не можемо надавати такі послуги, оскільки вони є виключно прерогативою міліції. Тим більше що для цього необхідний виключно офіційний привід тільки у вигляді проведення кримінальної справи », - уточнює Юрій.

Самі ж мобільні оператори ніколи не квапляться розкрити якісь конкретні деталі своєї співпраці з правоохоронними органами. Наприклад, в компанії «Київстар» почали посилатися на те, що закон «Про телекомунікації» просто забороняє якимось чином розголошувати будь-які технічні деталі, які беруть участь в оперативно-розшукових заходах, що проводяться правоохоронними органами. Природно, що саме цей закон і зобов'язує їх робити установку спеціального устаткування виключно за свої власні кошти, що дозволяє правоохоронцям отримувати всі необхідні дані про конкретні абонентах.
Створення тієї самої бази, в якій індивідуальний номер телефонного апарату прив'язується до певного конкретній особі, незважаючи на те, що і розпочало свою історію майже десять років тому, але поки ще є абсолютно не врегульованих законодавством процесом, в чому і зізнається на даний момент депутат- регіонал Василь Грицак. Саме його називають усі головним лобістом силовиків у парламенті. Але говорячи ще більш простою мовою, дана практика є не до кінця легальною. Хоча незважаючи на все це, сама система має місце бути. «Саме за допомогою даної системи в процесі футбольного чемпіонату Євро-2012 всі українські правоохоронці могли відслідковувати розмови, а також переміщення, вироблені лідерами угруповань, створених серед футбольних хуліганів», - розповів нам Грицак. Як він стверджує, влада Великобританії добровільно передали своїм українським колегам навіть номери англійських футбольних хуліганів, які планували їхати в Україну. Але підтвердити дану інформацію або ж спростувати її поки в МВС не вдалося нашому виданню. Якимось дивним чином офіційний запит був втрачений у відомстві, а вже на момент здачі цього номера до друку поки ніяких коментарів з даного питання не надійшло.

Анонімів просто немає

Спочатку українські силовики просто проводили банальні перевірки документів, а також здійснювали контроль телефонних переговорів. Але, мабуть, тепер прийшов час їм перейти до більш масштабних процесів, до яких також відноситься і глобальна перевірка інтернету. Таким чином, вже в кінці жовтня начальник управління міністерства внутрішніх справ по боротьбі з кіберзлочинністю Максим Литвинов видав інформацію про те, наскільки було б просто відмінно обмежити в значній мірі анонімність користувачів в соціальних мережах. Було запропоновано проводити реєстрацію в ВКонтакте і у Фейсбуці виключно при введенні паспортних даних. Але ідея не прийняла підтримки, а міліція і сама відхрестилася від неї. Але ніхто не виключив того, що сім карти неодмінно повинні продаватися тільки з обов'язковою ідентифікацією абонента. Посилалися на те, що дана практика вже багато років існує в Росії. Був запропонований і ще один варіант, щоб відбувалася ідентифікація кінцевого користувача того чи іншого обладнання, стаціонарних комп'ютерів, лептопів і багато іншого. І ця функція повинна була лягти на плечі провайдерів, бо саме через їх посередництво користувачі користуються інтернетом.
Але поки все це знаходиться тільки в планах. Однак, якщо всі ці плани справді будуть реалізовані, то приватність українців опиниться під загрозою, у всякому разі їх права будуть сильно урізані в цьому плані. «Скасування анонімності у використанні мобільних карт є найпершим кроком на цьому шляху до ліквідації права на повну свободу пересування», - висловлює свою думку член правління Інтернет-асоціації України Елліна Шнурко-Табакова. А ось те, що стосується вже запитань анонімності в соціальних мережах, то тут вона вважає, що подібні Фейсбук компанії цілком можуть самотужки забезпечити боротьбу з різними фальшивими профілями і акаунтами. «Всі ті нові обмеження з'являються в інтернеті несуть дуже серйозну загрозу у зловживанні, в корупції і в питаннях вимагання, а також при здійсненні інших різних злочинів, що є дуже небезпечним моментом», - вважає Шнурко-Табакова.

Опинилися в реєстріПрактично на самому початку осені Верховна Рада зробила ще один серйозний крок у бік того, щоб посилити свій контроль над усіма українцями. Практично весь Парламентарій проголосував за те, щоб прийняти законопроект «Про Єдиний державний демографічний реєстр». Основною метою цього документа, автором якого став Грицак, полягає в тому, щоб в значній мірі спростити всю процедуру перетину кордонів Європейського Союзу. І основним пропозицією в цьому напрямку є оснащення електронними чіпами закордонних паспортів. А в цих чіпах буде знаходитися вся біометрична інформація. Точно такі ж зміни мають відбутися і щодо внутрішніх українських паспортів, які планується виготовляти у формі картки, оснащеної електронними чіпом. Закордонний паспорт же повинен являти собою книжечку, перший форзац якої і буде містити цей самий чіп. І передбачається, що навіть закордонні паспорти вже повинні почати виробляти з самого народження дитини, потім роблячи їх перевипуск не частіше, ніж раз на десять років.

Але це закон, який був відправлений на підпис президенту, тут же піддався критиці. Виступило проти нього близько сімдесяти правозахисних організацій. На їхню думку, це законопроект просто переслідує свої власні цілі і не більше того. Причому мети його автора. «Все начебто робиться виключно для лібералізації візового режиму з Євросоюзом. Але насправді цей закон має свої власні і зовсім інші цілі », - каже свою думку директор програми« Верховенство права »Міжнародного фонду« Відродження »Роман Романов. Він вважає, що цей проект тільки припускає створення нової бази даних, але не більше того. Це буде єдиний демографічний реєстр населення, на основі якого і будуть ще випускати різні документи, в тому числі і закордонні паспорти.

Експерти ж оцінюють все це, як можливість створення централізованої інформації про населення країни. А ось Романов зазначає при цьому, що реєстр зможе поєднати інформаційні системи самих різних відомств. Крім того, що в нього потраплять бази даних ДАІ та Податкової інспекції, також там можуть виявитися бази даних міністерства охорони здоров'я. А адже там будуть відразу вказані діагнози людей, прізвища їх лікуючих лікарів і всі назви ліків, які повинні приймати пацієнти. «А враховуючи рівень захисту державних баз даних, які у вільному польоті продавалися на київському ринку, ця база даних почне користуватися неймовірним попитом, тому що об'єднає в собі стільки важливої ??інформації про людей, яку можна використовувати в будь-яких цілях», - робить свої прогнози Романов .

Але на цю критику свої відповіді дає також і Грицак, відповідаючи свіжими прикладами. Він говорить про те, що якби закон про єдиний реєстр вже працював би, то можна було ба давно знайти вбивцю з торгово-розважального центру «Караван». Він би вже не зміг так швидко покинути країну і сховатися. «На сьогоднішній день подібний злочинець може своїми силами підробити будь-які документи, в тому числі і паспорт, використовуючи різні імена. Достатньо піти на «Петрівку» і зробити замовлення на сто паспортів громадянина України. І там все зроблять. Досить віддати три тисячі доларів, щоб отримати вже через пару годин закордонний паспорт з фотографією. При цьому якщо ж документи будуть біометричними, то їх просто не можна буде підробити », - говорить на все це депутат. А друкувати їх буде приватний концерн «ЄДАПС», який на даний момент є монопольною організацією в плані виробництва бланків для самих різних організацій. І депутат відкидає будь-які звинувачення на свою адресу і проти даного законопроекту. Від впевнений, що практично переконав президента Януковича в тому, щоб той підписав цей указ, що трапиться зовсім скоро. Але противникам цього закону, залишається тільки сподіватися на вето.

Віталій Атанасов