Головна » Про нас » Преса про нашу агенцію » Чи можна визначити, що підписи зроблені однією людиною?

Чи можна визначити, що підписи зроблені однією людиною?

Еврорадіо звернулося до фахівця, щоб дізнатися, як проводять експертизу почерку.

"Підписні листи досліджувалися двома групами криміналістів з МВС, вони знайшли частину дат, які ставилися однією рукою. У нас такого бути не може! Люди досвідчені, не одну кампанію пройшли. Ми будемо оскаржувати. Я впевнений, що це не відповідає дійсності", - розповідає керівник ініціативної групи Олександра Мілінкевича Юрій Мелешкевич.

Тепер вихід тільки один - викликати людей, підписи яких визнали недійсними, щоб вони підтвердили чи ні. Але поки виборча комісія не показала ті підписи, хто ці люди - невідомо.

Юрій Мелешкевич: "Нам не видали акт перевірки і не будуть видавати, як повідомив голова комісії".

Щоб оскаржити рішення окружних комісій до ЦВК, у претендентів є три дні.

"Законодавством прописано, що людина, який збирався в кандидати, має право подивитися листи, в яких були помилки", - говорить Ігор Драко, його теж не зареєстрували. Через помилки в особистих даних. До самих підписам претензій немає, але неправильне оформлення підписного листа - за законом теж порушення.

"Не могло бути стільки людей з помилками в номерах будинків і квартир", - Ігор Драко збирається перевіряти ще раз за виборчою комісією свої підписні листи.

На місцевих виборах 2003 року в військовому містечку Печі підписи Сергія Салаші визнали недійсними. З тієї ж причини, що і у Мілінкевича. Салаш тоді дійшов до суду, люди підтвердили свої підписи, але ... кандидатом його не зареєстрували.

Довелося обходити всіх підписантів. Добре, що на місцевих виборах треба було зібрати всього 100 підписів.

"Методом тику я знайшов людей, у яких обманом були взяті розписки, в яких говорилося, що люди за мене підписувалися, але дату ставив член ініціативної групи", - за словами Сергія Салаші, члени комісії з міліціонерами приходили в квартири і просили залишити підпис на порожньому аркуші, для порівняння:

"Ось, ви на чистому аркуші розпишіться, ми перевіримо підпис і кандидата зареєструємо. Зверху над підписом друкувався текст, в якому говорилося, що дату проставили НЕ власноруч".

 Микола Лозовик розповідає Еврорадіо історію про представника однієї з партій, який прийшов скаржитися. Окружна комісія визнала його підпису недійсними через те, що члени ініціативної групи самі вказували дату.

"Ті листи, які він приніс, було очевидно, що всі дати проставлені однією рукою. Одним почерком, каліграфічно красиві, рівні, всі цифри однакові. Там сумнівів бути не може. Проте опитали члена ініціативної групи і він сказав, що своєю рукою поставив. Чи не прочитали закон просто-напросто ".

 Члени ініціативної групи Олександра Мілінкевича стверджують, що дати кожен підписант ставив власноруч. Але зворотне визнають експерти-криміналісти з МВС.

Як дізналося Еврорадіо, результати такої експертизи досить точні, але 100-відсоткової гарантії не дають.


"Є певні нахили, схема написання букв і цифр. Кожна людина пише по-різному. Хтось робить лівий нахил, хтось правий. Наприклад, візьмемо одиницю. Хтось ставить паличку, хтось паличку з рискою вгорі, хто -то з рискою вгорі і внизу - класична цифра 1. Для того щоб знати точно, який людина написав цю цифру, треба взяти цифру і її написання цією людиною 15-20 разів ", - розповідає експерт українського детективного агентства "Конрад".

Кожну цифру треба порівняти з такою ж цифрою у всіх датах. Але бажано проводити аналіз не по одній, а по декількох цифр. За словами співробітника детективного агентства, групі експертів, щоб провести порівняльний аналіз однієї (!) Цифри з 10 іншими, знадобиться приблизно 1,5 години.

У Мілінкевича було близько 3 тисяч підписів! Навіщо витрачати стільки часу роботи експертів-криміналістів, якщо простіше було просто обдзвонити людей?

"Такий спосіб найпоширеніший, коли члени комісії просто обдзвонюють громадян. Не завжди можна знайти телефон", - відповідає секретар ЦВК Микола Лозовик.

В окружній комісії в Уручье розповідають, що деяким людям дзвонили і вони підтверджували, що самі дату не писали. Але поки членам ініціативної групи не показали не тільки результати експертизи, але і недійсні підписи.

Еврорадіо.FM

Віталій Ругайн